clen_euroregionu.jpg logo EURES-T logo EURES

 

Reality a nehnutelnosti

Naša orava

banner 220x140.png

Okolie a atrakcie

Oravský hrad

Oravský zámok je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá pochádza z polovice 13. storočia a je skutočne impozantnou dominantou Oravy. Bol postavený na 112 m vysokom brale nad riekou Orava ako strategický strážny bod na uhorsko-poľskej ceste.

Ostrov umenia

V prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova umenia uprostred Oravskej priehrady sú lokalizované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.

Vzdialenosť: 3 km - Prístav Slanická Osada
Viac informácií nájdete tu: www.oravskagaleria.sk

Hviezdoslavova horáreň na Slanej vode

Hviezdoslavova hájovňa predstavuje expozíciu diela najvýznamnejšieho básnika Oravy - P. O. Hviezdoslava - lyricko-epickú skladbu Hájnikova žena. Celá expozícia i budova hájovne je zasadená uprostred krásnej prírody okolitej krajiny v podhorí Babej hory.

Vzdialenosť: 18 km
Kontakt: +421 43 5864780, literarne@oravamuzeum.sk
Viac informácií nájdete tu: www.oravamuzeum.sk

Babia hora

Nachádza sa v CHKO Horná Orava a v Babiogorskom Parku Narodowom na poľskej strane. Je najvyšším vrchom Beskýd. Jej masív má tvar písmena „V“ a pozostáva z vrcholov Malej Babej hory, Babej hory (Diablak), ktorými prechádza poľsko-slovenská hranica a považuje sa za najsevernejší bod Slovenska.

Bobrova raľa - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

V Podbieli sa v málo narušenej forme zachovala tradičná zástavba hospodárskych dvorov, charakteristická pre strednú Oravu. Bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Prehliadka rezervácie so sprievodcom zahŕňa výklad o architektonickom majstrovstve tvorcov dreveníc.

Drevený artikulárny kostol (Leštiny)

Drevený artikulárny kostol je artikulárny evanjelický kostol v obci Leštiny, národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO.

Drevený kostol v Tvrdošíne

Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne je rímskokatolícky drevený kostol. Pôvodne pochádza z konca 15. storočia (niektoré zdroje uvádzajú koniec 14. storočia[1]) a v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu. Je najstaršou zachovalou stavebnou pamiatkou mesta.[2]

Františkova huta

Františkova huta (lokálne len Hámor) je technická pamiatka, ruina továrenskej haly železiarne (železnej huty) z roku 1836. Nachádza sa na Orave v katastrálnom území obce Nižná, v doline Studeného potoka, 2 km po ceste do Zuberca

Galéria ľudového rezbárstva

V obci Babín sa v roku 2006 otvorila stála expozícia ľudových drevených plastík, ktorá obsahuje viac ako 50 plastík v nadživotnej veľkosti od 30 tvorcov z Oravy, Liptova, Kysúc, Považia, Košíc a Poľska.

Galéria Márie Medveckej

Expozícia z diela maliarky Oravy Márie Medveckej je inštalovaná v klasicistickej kúrii z 19. storočia od roku 1979. Na ploche 583 m2 je vystavených 242 výtvarných diel, predstavujúcich celoživotnú tvorbu autorky

Kino - Námestovo

viac